Někdo, jako by se s raketou v ruce narodil, jiný si k ní hledá cestu celý život. Jste raketovými sporty dosud nepolíbení a rádi byste objevili jejich kouzlo? Nejste si jisti, v čem se od sebe liší, kam si je můžete přijít vyzkoušet ani jaké vybavení si pořídit? Pojďme na to hezky popořadě!

Raketové sporty patří mezi velmi oblíbené aktivity, kterým se můžete věnovat za jakéhokoli počasí. Jsou skvělou volbou zejména pro ty, kteří se nebojí zpotit a chtějí rozhýbat celé tělo. Všechny se hrají s raketou vyjma ping pongu, na který postačí pálka. Mezi nejpopulárnější patří tenis, squash, badminton, ricochet a zmíněný stolní tenis. Pro rekreační úroveň si vystačíte se sportovní obuví odpovídající hernímu povrchu, sportovním oblečením a příslušnou raketou či pálkou a míčky.

Badminton

Asi nejstarším z raketových sportů je badminton. Někteří datují jeho počátky až do 7. století, kdy se hrál tento typ hry v Číně, Japonsku nebo Koreji. Od roku 1992 patří mezi olympijské sporty. Je to individuální hra, kterou lze hrát ve dvouhře nebo čtyřhře. Protivníci odpalují speciální míček pomocí rakety přes síť a snaží se donutit soupeře k chybě. Na rozdíl od tenisu či squashe se míček neodráží od země. Vyrazit si ho vyzkoušet můžete například do Xareny Slatina, která nabízí šest kurtů v nové klimatizované hale, do Sportcentra Ivanovice v Brně, kde mají tři badmintonová hřiště, do Badminton Arény Skalka v Praze či Squash areny Liberec.

Squash

Dlouhou historii má za sebou i hra zvaná squash. Ta se píše již od 12. století, kdy se podobnou hrou bavili ve Francii. Mezi širší veřejnost se squash dostal ale až počátkem 19. století v Anglii, kdy byl oblíbenou zábavou trestanců londýnské věznice, kteří si krátili svůj pobyt údery míčků pomocí rakety o zeď. Zanedlouho se rozšířil také mezi studenty, díky kterým se dostal na profesionální squashový šampionát. Squash je určený pro dva až čtyři hráče a hraje se na kurtu obehnaném stěnami, které hrají při hře důležitou roli. V Praze si můžete přijít tento sport vyzkoušet do Erpet Golf Centra či na čtyři klimatizované kurty do Squash Holešovice, v Liberci do Squash Areny Liberec a v Brně do Sport Centra Viktoria.

Ricochet

Squashi velmi podobný je pak ricochet. Liší se ale svými údery. Při ricochetu je jejich spektrum rozšířené a hra je doplněna o elektronické hlídání autu na přední stěně. Tento sport byl vymyšlen proto, aby odstraňoval nedostatky ostatních raketových sportů. Princip je ale squashi velmi podobný, stejně jako samotný kurt. Za ricochetem můžete vyrazit například do Sport Parku Liberec, kde si kromě toho můžete vyzkoušet řadu dalších raketových sportů v Hale míčových sportů, do Squash centra Poruba v Ostravě či do Hotelu Duo na pražském Proseku.

Tenis

O něco mladším, ale za to nejvíce populárním z raketových sportů, je tenis. Přesto, že jeho počátky sahají až do roku 1592, k patentování tohoto stylu hry došlo až v roce 1975. Pouhé dva roky na to se konalo vůbec první mistrovství. Tenis se hraje většinou jako dvouhra, ale lze ho hrát i jako čtyřhru či smíšenou hru. Cílem je odrazit tenisový míček raketou tak, aby měl soupeř co nejvíce ztížený další odpal. Z klasického tenisu se pro jeho velkou popularitu vyvinula řada dalších sportů, mezi nimi například plážový tenis. V Brně můžete své síly poměřit v tenisovém areálu Tenis Paradise, a to hned na třech kurtech s umělým povrchem, v Praze přímo v přírodním lesoparku ve Vista resort & clubu na devíti antukových venkovních kurtech, kde si lze domluvit i hru s trenérem, či v Antonie Hotel Frýdlant v Liberci.

Stolní tenis

Přesto, že se nehraje raketou a je k němu potřeba speciální stůl, do raketových sportů je řazen také. Patří k nejrychlejším z nich a někdy je označován také jako ping pong. Počátky stolního tenisu sahají do 19. století, ale tehdy byl řazen mezi společenské hry. Jako mezinárodní sportovní soutěž byl uznán v roce 1926. Hraje se ve dvou hráčích či ve dvou dvojicích, obdobně jako tenis. Tuto oblíbenou hru si můžete přijít zahrát do Centra Třešňovka na Praze 5, na sedm stolů do Stolní tenis & Hravý bar v Brně či do Power fitness v Liberci.

Míst, kam můžete za raketovými sporty vyrazit, je samozřejmě mnohem více. S ActivePassem máte možnost využít zvýhodněného pronájmu kurtů po celé České republice. Pro inspiraci, kam vyrazit ve vašem okolí, klikněte zde.