Považovali jste vždy saunu za místo, kam se chodí jenom odpočívat nebo kde si jen během chladných měsíců můžete parádně prohřát ztuhlé kosti? Nabízí ale mnohem víc než to. Saunování je také velmi důležitou součástí tréninku. Ať už jste silový nebo naopak vytrvalostní sportovec, nebojte se saunu zahrnout do vašeho tréninkového plánu a užijte si její blahodárné účinky. Proč a jak na to?

Pomáhá zlepšit vytrvalost

Návštěva sauny má z hlediska zlepšení vytrvalosti podle některých odborníků největší význam hlavně několik minut po tréninku, kdy pomáhá prodloužit jeho efekt. Podobně jako průměrně intenzivní cvičení nutí pracovat srdce a udržuje tepovou frekvenci. Neznamená to ale, že byste do ní měli vběhnout ihned po tom, co seskočíte z běžícího pásu. Předtím, než za sebou zavřete její dveře, byste se měli vydýchat, zklidnit tep a pořádně se osprchovat.

Urychluje regeneraci

Jestliže se věnujete spíše silovým tréninkům, můžete celý proces otočit, což vám pomůže dostáhnout efektivnější relaxace svalstva. Saunování v takovém případě nahradí pomyslnou rozcvičku neboli warm-up. Pro regenerační účely navštivte saunu s teplotou vzduchu mezi osmdesáti až sto stupni celsia při relativní vlhkosti vzduchu mezi osmi až dvanácti procenty. Pro účely regenerace je ideální také návštěva infra sauny. Saunovat se ale můžete také během volného dne, kdy v plánu cvičení nemáte.

Pomáhá posílit zdraví

Saunování pomáhá zbavit se toxinů, zvyšuje látkovou výměnu a zlepšuje zásobování těla kyslíkem, zajišťuje vyšší vylučování růstového hormonu, čímž dochází k zesílení svalové hmoty a odbourání tuků a zlepšuje kardiovaskulární zdraví. Sportovci, kteří se pravidelně saunují, se navíc méně často potýkají se záněty horních cest dýchacích.

Kde můžete tyto aktivity zkombinovat?

Jestliže jste se rozhodli zapojit saunování do vašeho tréninkového plánu, bude pro vás ideální navštívit taková místa, která nabízí tyto aktivity pod jednou střechou. Vyhnete se tak zbytečnému přebíhání nebo přejezdům, a kromě času ušetříte také za další vstup. Kam se za cvičením v kombinaci se saunováním vydat?

„Poznejte umění relaxace, dopřejte svému tělu zdravý pohyb či regenerační procesy, které ho probudí z únavy. V centru o vás bude pečovat a hýčkat vás řada špičkových profesionálů v oboru péče o tělo,“

říkají majitelé relaxačního centra Harmony Body, které najdete na Praze 2. Zajděte na lekce TRX, jógy, pilates, bosu nebo třeba na kruhový trénink a pak si užijte odpočinek v privátní sauně.

Jen pár kroků od Náměstí Svobody a hradu Špilberk najdete dokonalou kombinaci luxusního fitness centra a wellness v podobě Elite Wellness Fitness. Po tréninku pod dohledem zkušených trenérů nebo i před ním můžete navštívit saunu, infrasaunu nebo si zajít na příjemnou masáž.

 

Lekce spinningu nebo trénink ve fitness v rodinném prostředí fitness, které je určeno pouze ženám, můžete zakončit odpočinkem v klasické nebo infra sauně ve Fitcentru Fit plus Relax v Ostravě.

Příjemným místem vhodným pro znovuobnovení tělesné i duševní pohody, kde si můžete zároveň aktivně zasportovat, je pak Health PARK Opava. Ve SPA zóně na vás čeká kromě finské a aroma sauny také solná a aroma pára, bazén, whirlpool nebo kneippova lázeň.

Jestli jste se svým protějškem vášnivými lezci, určitě víte, že lepšímu výkonu pomůže lehké prohřátí svalstva na začátek. Obojí se vám splní ve Sportcentru Koloseum Plzeň, kam lze zavítat s celou rodinou. Kromě horolezecké stěny tady na vás čekají skupinové lekce, squash, sauna nebo příjemné fitness centrum a pro nejmenší je připraven dětský koutek, kde se vaše ratolesti hravě zabaví na celé odpoledne.

„Buďte silnější než vaše výmluvy!“. To je heslo, kterým se řídí fitness a wellness centrum I´m FIT, které najdete v Galerii Fénix v pražských Vysočanech. A řídit se jím můžete i vy! Dorazte na lekce body balance, spinningu, jógy, jumpingu nebo třeba sebeobrany či boxu a po cvičení se odměňte závěrečnou relaxací ve vířivé vaně, v relaxačním bazénu, parní lázni nebo třeba ve finské a bio sauně.