Inspirace není nikdy dost. Proč si jít jen tak zaběhat do lesa nebo dát pár bazénů na protažení těla, když se člověk může totálně zrubat? Podívejte se pár šílených závodů, které lákají každý rok spousty lidí.

Krušnohorský Everest
Aby se člověk vyškrábal na Everest, nemusí nutně do Nepálu. Alternativa se dá najít podstatně blíž, v Krušných horách. Tenhle závod patří k nejtěžším u nás a spočívá v tom, že tříčlenná družstva běžců musí během 12 hodin co nejvícekrát vyběhnout (postupně i vyjít nebo se vyškrábat) po slalomovém svahu na kopci Bouřňák. Kolik týmy nasbírají výškových metrů a jestli se dostanou až přes osm tisíc, je už jen na nich. Jasně, panoramata nebudou zrovna ze stejné ligy jako ta na Everestu, ale zase si člověk vystačí bez kyslíkové bomby.

Pivní maraton Kladno
Hlavně nezapomínat na pivní režim. To při sportu platí dvojnásob a organizátoři kladenského pivního maratonu si to vzali skutečně k srdci. Tenhle závod, který se koná na stadionu, si vyžaduje pivní disciplínu a slušný „splávek“ účastníků. Muži běží nejprve jeden kilometr, potom musí vypít čtyři piva (desítky) – tím se dostanou na 41 kilometrů. Pak přichází na řadu náročný finiš, kdy musí uběhnout ještě 1,195 kilometru do cíle. Ženy mají v běhu i pití vyměřené poloviční dávky. Klíčové je natrénovat to, jak co nejrychleji vypít čtyři pivka. Vítěz závodu získává čestný titul Hovado.

Sherpa Cup
Tenhle závod je pro drsné hochy a holky. Jde se sice jen 6,4 kilometru, ale převýšení má přes 750 metrů. Navíc nestačí, že člověk musí nést sám sebe, ale tady – jak jméno napovídá – se běží nebo jde s pořádnou zátěží. V letní variantě závodu musí muži vynést z Pece pod Sněžkou na vrchol nejvyšší české hory v batohu 40 nebo 60 kilogramů, v zimě pak nesou 30 kilo zátěže. Ženy nesou na vrchol Sněžky polovinu, v létě 20 a v zimě 15 kilo nákladu. Nejlepší borci dají tenhle výšlap za hodinu a čtvrt!

Svatováclavský pochodoběh
Jsme zpátky u pitného režimu. Svatováclavský pochodoběh u Kostelce nad Černými lesy je týmový závod – orientační běh nebo pochod, to už záleží na silách účastníků. Jejich úkolem je zdolat 25 kilometrů a během této cesty vypít soudek piva, který si musí nést celou dobu s sebou. Čtete správně: musí vypít soudek piva, což vychází na 30 piv na tým. Háček je v tom, že týmy v tomhle závodě jsou docela malé: muži chodí ve dvojicích, ženy můžou být nejvýš čtyři. Pravidla jsou přísná: pokud závodníci na posledním stanovišti neudrží obsah ve svém žaludku a dojde na zvracení, nevyhnou se trestu několika minut navíc ke svému cílovému času.

Harrachov, výběh skokanského můstku
Co to je, nějakých 400 metrů? To uběhne každý vcelku zdravý člověk, ne? Radši neuzavírejte na tohle téma žádné sázky, mohlo by se stát, že se najednou ocitnete na startu extrémního závodu v Harrachově. Při tomhle adrenalinovém výběhu totiž musí závodníci vyběhnout do šíleně strmého svahu na skokanském můstku K120. Když píšeme strmého, myslíme fakt strmého, nebo jak jinak říct 75procentnímu stoupání? Komu takový „výběh“ přijde málo, může si tuhle výzvu dát v noci nebo ve smíšeném páru. Uvidíte, že i 400 metrů může člověka dostat na kolena.

Podobných náročných a bláznivých závodů je spousta. Lidé se brodí v bahně, překonávají šílené překážky nebo zdolávají desítky a desítky kilometrů,… Možností je spousta. Nakonec ale jde jen o to zvednout se a jít něco dělat. Třeba takový bazén nebo posilovna jsou docela dobrý začátek.