Zapomeňte na nudu. Ve vědeckých parcích IQ Landia a Vida! je možné skoro všechno, jen nudit se tu člověk nemůže. Vyzkoušet si může třeba kosmický výcvik, nebo jaké to je být těhotný. Naučí vás vyrábět nanovlákna, nebo zmrazit svůj stín.

Venku prší? Nebo už jste příliš zničení z jarního sportování? Není potřeba zůstat sedět doma a jen tak ubíjet čas. Skvělou zábavu (klidně na celý den!) nabízí science park IQ Landia v Liberci. Park, který je plný unikátních expozic, pokusů a interaktivních částí, je určený nejen pro děti od zhruba osmi let, ale i pro jejich rodiče nebo prarodiče. Při pohledu na recenze návštěvníků je jasné, že nejradši by sem jeli i dospělí sami bez dětí. Nemusí to být přitom žádní vědátoři, park je sestavený tak, že zaujme každého, kdo se zajímá o svět kolem sebe.

Už venku před samotným vstupem si návštěvníci mohou vyzkoušet, jestli dokáží zvednout auto. Je to příslib toho, na čem je tenhle vědecký park založený: žádné nudné expozice schované ve skleněných vitrínách. Naopak.

Tady jde o to, aby si člověk co nejvíc věcí vyzkoušel sám na vlastní kůži. Co takhle si zatančit na izolační podložce pod napětím několika set tisíc voltů? Nebo změřit objem svých plic? Kolik práce dá člověku vyrobit jeden kilowatt elektřiny?

V některé z předváděných science show může člověk obdivovat výbuchy, barevné plameny nebo si „pohrát“ s látkou o extrémně nízké teplotě, která dosahuje téměř mínus 200 °C. V moderních laboratořích se pak může každý na chvíli proměnit v šíleného vědce a třeba si zkusit vyrobit parfém. Unikátní je i možnost pobavit se s robotem Thespianem, který mluví několika jazyky.

Let do vesmíru v IQ Landii v Liberci

A pozor! Nyní je o důvod víc, proč se do IQ Landie vypravit: vrátila se sem totiž populární expozice Sexmisie. Odpovídá na nejrůznější otázky kolem sexuálního života a je plná interaktivních exponátů. Vyzkoušet si tu člověk může třeba simulátor těhotenství. Tak co, pánové, jdeme do toho?

Ať už to je lidské tělo, podzemí, vesmír nebo třeba vynálezy v každodenním životě, v IQ Landii je paleta vědění a zajímavostí tak široká, že nakonec bude člověk rád, až si na chvíli oddychne v relaxační části. Když děti (až vy budete odpočívat na solární terase, kochat se pohledem na Ještěd a u toho vzpomínat, kolik si pamatujete desetiných míst z písmena Pí) nebudou mít pořád ještě dost, můžou si zkusit různé hlavolamy. Kromě vědy si tady člověk navíc může zahrát i na kriminalistu a zkusit vypátrat vraha mladé vědkyně.

Všechno to zní zajímavě, ale Liberec máte z ruky? To není problém. Podobný vědecký park je také v Brně. Pod názvem Vida! se skrývá inspirativní park plný interaktivních exponátů. Stačí projít velkým plechovým chobotem – tedy vchodem a pak už si jen vybrat, kterým tématem začít dřív: ve stálé nabídce je planeta, civilizace, člověk nebo mikrosvět.

Vida! v Brně nabízí zábavu pro děti i dospělé

Co takhle si zkusit odpálit vodíkovou raketu, zmrazit svůj stín (jako vážně?), zažít zemětřesení nebo si vyzkoušet moderovat počasí v televizi. Navíc nic z toho si nemusíte nechat jen pro sebe – na speciálním Vida! Profilu člověk najde své výsledky, které si během návštěvy nahrál na svou vstupenku. Pak si je lze poslat třeba mailem a přehrát doma.

Myslí tady i na nejmenší, pro které je určené dětské science centrum. Se službami pro návštěvníky jdou do detailu: v šatně tak například je mikrovlnka, kde si můžou lidé ohřát jídlo pro své děti. O hladu nemusí zůstat ani velcí: myslí tady i na kvalitní občerstvení.

„Zábava, nadšení, zajímavé poznatky, které si člověk vyzkouší na vlastní kůži, zkrátka takové velké super zábavné hřistě pro nás dospělé, ze kterého jsme odcházeli po 4 hodinách totálně nadšení. Doporučuji všem lidem jakéhokoliv věku,“ popisuje v recenci na internetu svůj zážitek jedna z návštěvnic parku.

V obou vědeckých parcích je možné skoro vše. Na jednu věc je ale potřeba nezapomínat: zajímavostí a věcí ke zkoumání a zkoušení je tolik, že návštěva zabere celé odpoledne. Tak vzhůru (z gauče) za vědeckým dobrodružstvím!