Není to jen pocit. Statistiky mluví jasně: letošní jaro je nadprůměrně teplé. Tropické třicítky nedávají moc na vybranou. Nejlépe se v takových dnech člověk cítí u vody. Tady najdete naše tipy na zajímavé aktivity, kam vyrazit a co podniknout u vody.

S předpovědmi počasí je to těžké, všichni to víme. Přesto nás vyhlídky, jaké bude počasí, zajímají. A vypadá to, že je před námi velmi teplé léto. „Podle sezónních prognóz britské povětrnostní služby je pravděpodobnost nadnormálně teplého léta ve střední Evropě 60 až 80 procent. Naopak šance na chladné léto se jeví jako velmi malá, pod 20 procent,“ uvádí Michal Žák na webu In-Pocasi. Když chce člověk i přes horké počasí zůstat aktivní a sportovat, jsou ideální volbou vodní aktivity. Nemusí přitom jít jen o samotné plavání, možností, co v létě dělat u vody je mnohem víc.

Možná jste je už viděli: na velkých surfech (často trochu prkenně) stojící lidi s rozkročenýma nohama, kteří mají v ruce dlouhé pádlo a opatrně se pohybují po hladině řek nebo jezer. Občas – když zaberou trochu víc, nebo se jim rozhodí rovnováha, rychle letí do osvěžující vody. Jedná se o tzv. Paddleboarding a není to nic extrémně složitého.

S pádlem v ruce

Na začátek se dá na prkno třeba i obkročmo sednout a lépe tak kontrolovat balanc. Vyzkoušet se dá tenhle moderní sport třeba v centru Prahy, paddleboardy půjčuje například Kayak Beach Bar, za jehož vznikem stojí mistr světa a olympijský medailista Vavřinec Hradilek. Jestli se vám nechce rovnou na Vltavu před zraky kolemjdoucích turistů, dá se paddleboard vypůjčit třeba u Bike Hejzák – a pak s ním můžete vyrazit třeba na své oblíbené jezero.

Trochu zklidnění a něco pro méně dobrodružnější povahy nabízejí klasické vodní sporty nebo aktivity jako jsou třeba kánoe nebo projížďky na šlapadlech. Vyzkoušet se dají třeba kánoe: Bezpochyby nejkrásnější kulisy nabídne projížďka na Vltavě Českým Krumlovem. S krátkodobým i delším vypůjčení lodí i dalšího vybavení poradí v půjčovně Ontario . A náš speciální tip? Noční vyjížďka na raftech romantickým Krumlovem! Na jižní Moravě se dá vyzkoušet půjčovna lodí na Dyji ve Znojmě. Kdo je v jižních Čechách a Český Krumlov se mu zdá moc turistický, může otestovat Vodácké centrum v Českých Budějovicích, kromě klasických kánoí a kajaků tady půjčují i rafty. Projet se na nich dá třeba na slalomovém kanálu v Českém Vrbném. Nabídka se týká i začátečníků: k raftu se dá totiž domluvit i instruktor.

Odvaz na lyžích

Vyšší dívčí vodních sportů je wakeboarding a vodní lyžování. Vyzkoušet si tyhle adrenalinové sporty klidně můžou ale i začátečníci. Stačí vyrazit třeba do České Lípy, kde funguje speciální areál Wake Sport. Jsou zde dva vleky pro začátečníky, ale i náročnější vleky pro pokročilé jezdce. Ti můžou vyzkoušet i různé překiážky a procvičit svoje triky na vodě. Všechno vybavení od vodních lyží a po neoprény se dá vypůjčit. „Mimo vodních aktivit u nás můžete volný čas využít na minigolfu, plážovém volejbale nebo stolním tenise,“ vypočítávají provozovatelé areálu další možnosti, jak tady aktivně trávit volný čas. A samozřejmě nechybí ani bar, občerstvení a gril.

Ať už svůj volný čas budete aktivně trávit na paddleboardu nebo třeba šlapadle, u vody bude v létě určitě nejlépe.

Něco vás zaujalo? Nebo hledáte další tipy, jak aktivně a zábavně trávit volný čas? Stačí se podívat na nabídku ActivePassu a vybrat si to pravé.