Až šest hodin denně stráví průměrný kancelářský člověk v sedě. Hrbíme záda, přetěžujeme šíjové svalstvo a mačkáme si orgány v břišní dutině. Kvůli tomu tloustneme a jsme víc nemocní, jak potvrzují výzkumy.

Ti, kteří sníží počet hodin strávených sezením na polovinu (tedy na tři), si prodlouží život o dva roky. Vyplývá to ze studie profesora Petera Katzmarzyka z Pennington Biomedical Center. Dlouhé sezení zvyšuje riziko, že onemocníme rakovinou – a to konkrétně prsu nebo tlustého střeva. Sezení je podle některých kritiků dokonce podobně škodlivé jako balíček cigaret denně.

Vyměnit sezení za práci ve stoje zní jako super nápad. Navíc v moderních kancelářích se desky stolu, které si může člověk zvednout pro práci ve stoje, staly celkem běžným vybavením. „Když se naše firma přestěhovala do nové budovy, pracovní stoly jsme si mohli libovolně zvedat. Ze začátku nás to všechny bavilo, později už méně. Práce ve stoje je vynikající, když musíte něco řešit s kolegou – dva lidé se ke stolku snáz poskládají, než když musíte přidávat židli navíc,“ říká například programátor Michal. Na soustředění je podle něj lepší sezení.

Jak na stání v práci

Podle studie Texas A&M Health Science Center School of Public Health zvyšuje stání místo sezení produktivitu o 46%. Docela vysoké číslo, že? Ze studie plyne, že rozdíl způsobily pouhé necelé dvě hodiny stání. Výsledek téměř dvojnásobného zvýšení produktivity byl ale patrný až po měsíci. Tak dlouho trvalo, než si pracovníci na práci ve stoje zvykli.

Při jiném zkoumání kancelářských pracovníků se zase ukázalo, že i dvě hodiny ve stoje v kuse způsobily, že se naopak cítili fyzicky hůř. Takže jak na to, abyste ze stání těžili jen to dobré a zároveň zvýšili produktivitu?

  1. Nestůjte celý den. Celodenní stání zatěžuje páteř, zejména tu bederní. Trpí nohy včetně chodidel. Pokud chcete celý den při práci stát, pořiďte si vážně dobré boty, pokud chcete celý den sedět, to samé platí o vaší židli, zabrat dostávají i vaše cévy. Největší benefity přináší střídání stání a sezení: ideální poměr je 20: 8: 2 – dvacet minut sezení (s optimálním držením těla), osm minut stání, dvě minuty v pohybu, třeba při protahování nebo při chůzi. Každou půl hodinu změňte postoj nebo posed.
  2. Hýbejte se. Lidské tělo není stvořeno k tomu, aby se dlouhodobě křivilo v jedné pozici. Zapomeňte na to, co vám říkala paní učitelka v první třídě. Měňte pozici co nejčastěji, čím víc svalů se zapojí, tím lépe.
  3. Využívejte stání ke správným úkolům. Mozek se dokáže soustředit, když mu vyjdeme vstříc. Posuďte sami, na jaké úkoly a typ práce vám víc vyhovuje sezení nebo stání. A dejte si čas, abyste si na nový způsob práce zvykli.
  4. Vydržte. Studie potvrzují, že práce ve stoje přestane lidi rychle bavit, po měsíci zájem rapidně klesá. Ale i pouhých patnáct minut denně je na zdraví znát, takže vytrvejte.
  5. Trocha ergonomie. Když stojíte, držte tělo, hlavu a krk v jedné rovině. Používejte schůdek nebo stoličku, abyste ulevili nohám, pokud musíte stát dlouho. Monitor by měl stát přímo před vámi ve vzdálenosti zhruba na délku paže, vrchní linie monitoru lehce pod úrovní očí. Zápěstí by měla být rovně a ruce na úrovni nebo mírně pod úrovní loktů. Myš a klávesnici mějte v jedné rovině a tak blízko, abyste mohli při práci mít lokty u těla.

Hlídejte si zápěstí, při práci ve stoje se často zatěžuje a s karpálním tunelem se nikdo z nás kamarádit nechce. Jak se chyby vyvarovat? Neopírejte se dlaněmi o stůl celou vahou. Pomůže i stůl s deskou prohnutou do oblouku dopředu.

Celodenní sezení je špatné, ale i celodenní stání přináší zdravotní rizika. Proto bychom měli dbát na pestrost pohybu. Kouzlo jménem lepší zdraví totiž plyne ze změny a z toho, že nepřetěžujeme tělo jednostrannou zátěží. Právě proto je klíčové, abychom střídali různé aktivity. Jednou to může být procházka, jindy třeba plavání, jóga nebo protažení v posilovně. S ActivePassem mají zaměstnanci jednoduchý zdroj široké nabídky aktivit, ze kterých si snadno vybere každý.