Přemýšlíte, kam vzít svoji drahou polovičku za kulturou nebo kam vyrazit s dětmi o víkendu? Chcete se dozvědět něco nového z historie naší vlasti a poznat svět dosud nepoznaný? Vydejte se prozkoumat s ActivePassem nové i stálé expozice muzeí ve vašem městě.

Co takhle podívat se na hlavní město hezky z výšky? To se vám může splnit při návštěvě nejvyšší volně stojící zvonice v Praze. Řeč je o Jindřišské věži, která kromě výhledu z téměř 66 metrů nabízí možnost návštěvy restaurace, řadu výstav, koncertů nebo autorských čtení. Aktuálně se sem až do 26. května můžete přijít podívat na 4. ročník výstavy nejkrásnějších snímků Prahy s názvem Všechny krásy Prahy. Mezi vystavujícími najdete jména jako Petr Čech, David Černý, Lenka Petruželová nebo Olga Smrčková.

 

Chcete zažít Brno jinak?

Máte rádi historii? Vydejte se po stopách vašich prarodičů do nejutajovanějšího brněnského krytu z doby komunismu. Atomový kryt 10-Z sloužil jako úkryt před americkým a sovětským bombardováním Brna. A co vás tady čeká? Prohlídka expozice nebo exkurze do bunkru, ve kterém se nachází řada pokojů zařízených podle svého původního využití včetně funkčních dobových předmětů. Pokud se vám v krytu zalíbí, můžete v něm prožít i celou noc.

„Možná zažijete i noční poplach při náletu. Město Brno bylo totiž bombardováno asi nejvíc v protektorátě – jako zřejmě největší výrobna českého zbraňového průmyslu u nás,“

říkají provozovatelé. To a mnohem více nabízí zážitkový pobyt inspirovaný složitými historickými okamžiky střední Evropy.

 

Poznejte historii nejoblíbenější dětské stavebnice

Měli jste v plánu vyrazit někam na víkend s celou rodinou? Bezva zábavu pro děti i dospělé zažijete v Muzeu Lega, které najdete hned v šesti městech u nás, a to v Praze, Liberci, Kutné Hoře, Táboře, Jeseníku nebo ve Špindlerové Mlýně. Přijďte si zavzpomínat na modely postavené z oblíbené stavebnice od počátku až po současnost. V každém městě najdete zcela jiné Lego sety a celou prohlídku pak lze zakončit v oblíbené hrací zóně, kde si můžete postavit vlastní model podle své fantazie. Dětem pak navíc můžete domů pořídit vysněné stavebnice, které běžně v České republice nepořídíte.

 

Iluze, kam se podíváte

V samém srdci Prahy naproti Orloji na Staroměstském náměstí najdete bránu do světa magie. Vydejte se do Muzea iluzí – Illusion Art Musea, prvního muzea v České republice, které je zaměřené na iluze a trick art. Díky vystaveným exponátům objevíte kouzlo historických technik vytváření uměleckých iluzí, ale i selfie a sociálních médií 21. století s příchutí místního tradičního stylu. Výstava je interaktivní a určená všem věkovým kategoriím. Pokud navíc milujete street art, čekají na vás v rámci oslav stého výročí vzniku Československa díla šesti slovenských umělců, z nichž vám každý nabídne svůj vlastní a inspirativní pohled na historii našeho státu.

 

Poznejte svět nevidomých

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se pohybují po městě nevidomí nebo slabozrací lidé? Jaký je jejich každodenní život bez smyslu, díky kterému získáváte nejvíce informací o okolním světě? Na Neviditelné výstavě se jich na to můžete zeptat. A nejen to. Hlavně si to na vlastní kůži vyzkoušíte!

Pokud zvládnete zavřít oči, nastražit uši, a důvěřovat mému hlasu ze tmy, můžete se se mnou těšit nejen na zábavnou cestu, okořeněnou hláškami z filmů, pohádek nebo Cimrmana, ale také prohlídku plnou letopočtů a jiných údajů o všech obrazech a jiných uměleckých dílech, která byste mohli cestou vidět, kdyby naše výstava nebyla neviditelná,“

říká Lukáš Valer, jeden z průvodců výstavou. Tak co, jdete do toho? Neviditelnou výstavu můžete navštívit po předchozí rezervaci každý den od 12 do 20 hodin, sami, s partnerem, s dětmi staršími 7 let či skupinou, a to hned u Novoměstské radnice v Praze.

Vraťte se do dětských let a ukažte svým dětem, s čím jste si hráli jako malí

Ať už jsou plyšové či dřevěné, hrají si s nimi celé generace. Nějaký ten kousek ze svého dětství máte možná ještě doma a hrají si s ním vaše děti či vnoučata. Celou sbírku už má ale asi málokdo. Na ni se můžete zajít podívat do Muzea hraček Ostrava, kde se vrátíte o několik desítek let zpátky a objevíte za doprovodu příjemné hudby staré i nové hračky ze 60 zemí světa. Těšit se můžete třeba na první vyrobené panenky Barbie v plavkách z konce 50. let minulého století, loutky Spejbla a Hurvínka z 30. let minulého století či vůbec první plechové autíčko na klíček, které troubí.

Možností, kde svou permanentku ActivePass využít je samozřejmě mnohem víc. Přehled všech výstav a muzeí, kde svou kartu uplatníte, naleznete zde.