Krátké dny a dlouhé noci, klesající teploty, mlhavá rána i sychravé večery – nic z toho člověka moc neláká, aby vyrazil na čerstvý vzduch protáhnout si tělo. Jenže právě zdravý pohyb je jedním z faktorů, které pomáhají tvořit nejen krásná těla, ale taky imunitu, která dostává právě v chladných měsících pořádně zabrat. Co z toho plyne? Běžte si zaplavat.

Právě plavání spojuje několik klíčových benefitů, které nám pomohou nejen s překonáním zimních chmur (plavání má skutečně vliv na psychiku), ale taky s posílením a tvarováním postavy, bolestí zad a kloubů. Kromě obecně známých faktů si pojďme posvítit na ty méně časté. Věděli jste například, že za hodinu plavání stylem “prsa” můžete spálit až 800 kalorií? Nebo že ideální teplota pro plavání je 26 až 28 stupňů?

Teplá nebo studená?
Teplota vody je totiž pro účinky plavání klíčová. Pokud je příliš studená, tělo začne ukládat tuky jako ochranu před chladem. Říká se tomu tulení efekt a nastává tehdy, když ve studené vodě trávíte příliš času, tedy několik hodin denně. Organismus se chrání proti prochladnutí, takže začne tuk ukládat tam, kde se nám to úplně nehodí.

To samozřejmě nesouvisí s otužováním, které je naopak pro prokrvení organismu i pro imunitu přínosné. Na něj obvykle stačí pár minut ve studené sprše či vodě v bazénu, ideálně pravidelně. Ovšem pozor, otužování má příznivé účinky ve smyslu prevence. Takže pokud na vás už něco leze, plavání, saunování i ledovou sprchu si odpusťte, než budete zase fit.

V teplé vodě se naopak nejlépe hubne, protože se v ní rychleji prohřejete a dostanete se na potřebnou tepovou frekvenci (plavání je stejně jako třeba běh či rychlá chůze aerobní aktivita, jejíž kýžený efekt – v tomto případě přeměna tuků na energii – se odehrává teprve po určitém čase, zhruba po dvaceti minutách).

To s sebou nese ale také rychlejší únavu, takže v příliš teplé vodě neuplavete tolik, kolik je reálně potřeba. Nemusíte ale experimentovat, ve většině bazénů se voda pohybuje právě okolo 28 stupňů.

5v1
Samotný pohyb ve vodě je samostatnou kategorií. Spojuje totiž několik efektů, které nám žádný jiný pohyb nedopřeje. Voda tělo nadnáší, díky čemuž mohou plavat opravdu všichni – mladí, staří, hubení, obézní i těhotné.

Ve vodě totiž prakticky nezatěžujete klouby ani vazy, což je důležité zejména pro osoby s výraznou nadváhou, pro které běh prakticky nepřipadá v úvahu.

Současně ale voda klade větší odpor, při pohybu v ní tak spálíme dva- až pětkrát více kalorií. Při pravidelném plavání, nejlépe 1-1,5 hodiny, 2-3krát týdně se navíc zvětšuje vitální kapacita plic a vylepšuje kardiovaskulární kondice.

Důležité je, abyste plavali nepřetržitě. Nezáleží ani tak na tempu, důležitější je uplavaná vzdálenost. Ta se odvíjí od stupně pokročilosti plavce – začátečník by měl uplavat cca 1 km! Na začátečníka to není málo, plavte proto vlastním pomalejším tempem a soustřeďte se víc na techniku a dýchání než na lámání rekordů. Pokud jste plavci pokročilí, za hodinu a půl byste měli uplavat dokonce dvojnásobek. Plavání vás brzy odmění – s velkou pravděpodobností vás přestanou bolet záda, protože si bezpečně posílíte svaly kolem páteře. Po plavání pocítíte příjemnou únavu a současně dobrý pocit i příliv pozitivní energie. Posílíte rovnoměrně všechny svalové skupiny a snadno si tak vyplavete “vysoustruženou” postavu.

Hlavní benefity plavání:

• Je vhodné pro každého bez rozdílu věku, stavu, hmotnosti i kondice.
• Posiluje rovnoměrně všechny svalové skupiny.
• Zrychluje metabolismus.
• Nezatěžuje organismus.
• Zlepšuje imunitu.
• Zvyšuje kapacitu plic.
• Posiluje srdce a cévy.
• Nepřepíná svaly, nezatěžuje klouby.
• Má dobrý vliv na páteř a je vhodné jako rehabilitace.

Na co si dát pozor:
• špatné dýchání,
• špatná poloha hlavy – pozor zejména u stylu “prsa” na nepřirozeně zakloněnou hlavu á la “paní Radová”, koledujete si o problémy s krční páteří,
• křeče – samotná křeč není nebezpečná, horší je riziko paniky, která může reálně způsobit tonutí. Důležité je zachovat klid a pomalými tempy doplavat ke břehu. Prevencí křečí je dostatečné rozcvičení ještě na břehu, nepřepínání sil a dostatek minerálů.