Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli byste dokázali pomoci sobě nebo svým blízkým, kdyby vás někdo fyzicky napadl? To je otázka, nad kterou se chce zamýšlet asi málokdo. S násilím se však může v běžném životě potkat každý, a tak je sebeobrana velmi důležitá. Účinným technikám, které vám mohou pomoci zachránit život nebo třeba peněženku, se může naučit kdokoliv, a to bez ohledu na pohlaví, fyzickou zdatnost nebo výšku.

Nejlepší sebeobranou je samozřejmě prevence. Útočníci vyhledávají hlavně nic netušící a zranitelné oběti, a tak je v první řadě důležité být neustále na pozoru. Sledujte, co se kolem vás děje, kde se pohybujete a jak moc dáváte na odiv, že u sebe máte nějaké cennosti.

Když už k fyzickému napadení dojde, je důležité umět správně reagovat, nepanikařit, ale zároveň hned nezačít útočit na toho, kdo vás napadl. Nikdy totiž nevíte, jestli například nemá v kapse nůž, který může kdykoli nečekaně vytáhnout a použít proti vám.

Jak se ale v takové situaci zachovat a jak se bránit? Základním, ale i pokročilým technikám, se můžete naučit na řadě míst po celé České republice. Je už jen na vás, jestli chcete začít se sebeobranou jako takovou nebo si zvolíte některý z jejích druhů, například v podobě Aikida nebo Krav Maga.

Nejen pro muže

Sebeobrana a bojové sporty obecně, nejsou jen o boji. Naučí vás umět reagovat, pomohou vám zlepšit fyzickou kondici nebo třeba zacházet s improvizovanými zbraněmi, které lze najít kolem sebe, když se dostanete do úzkých. A že je sebeobrana hlavně pro muže? Ubránit by se měl umět každý, bez ohledu na věk či pohlaví. Na mnoha místech se zaměřují speciálně na výuku sebeobrany pro ženy.

Jestli máte chuť trochu více poznat sami sebe a třeba byste se rádi věnovali do budoucna už nějakým specifickým druhům bojových sportů, pak je sebeobrana skvělou vstupní branou. Kam se na ni vydat? Pokud jste z Brna, vaše první kroky by měly směřovat do 73GYM Brno, kde jsou šikovní lektoři připraveni jak na muže, tak i ženy nebo děti. Naučí vás základy sebeobrany, ale vyzkoušet můžete také techniky klasického boxu, thajského boxu, MMA nebo brazilského jui-jitsu.

Podobně tomu je i v Taurus Club Brno. Bojíte se modřin nebo nejrůznějších zranění? Tak to vám tady nehrozí.

„Jedním ze základních kamenů našeho způsobu tréninku je eliminace zranění, ke kterým během cvičení může dojít. Klademe proto velký důraz na nácvik techniky a pohybu, místo síly a důrazu. S námi se cvičit bát nemusíte,“

říkají trenéři.

 

A co třeba Aikido nebo Krav Maga?

Získat perfektní kontrolu nad útočníkem a zůstat nedotčený, vám může pomoci i Aikido neboli japonské umění sebeobrany. Ačkoli vás v reálném životě pravděpodobně může napadnout agresivní útočník, Aikido vychází z principu neagresivity a kombinuje jak práci s tělem, tak i s psychikou. Vydat se objevovat základní techniky můžete třeba do Aikido Karlín v Praze nebo do Aikido klubu Praha.

Všichni, kteří jsou z kraje rybníků, pak mohou nasbírat nové zkušenosti ve Fight clubu v Českých Budějovicích, kde se kromě sebeobrany zaměřují také na fitboxing, karate, kickbox nebo MMA. Z Izraele k nám doputovalo bojové umění a systém sebeobrany pro boj zblízka, kterému se říká Krav Maga, a tomu se můžete naučit třeba v Krav maga centru, které najdete taktéž v Budějovicích nebo třeba v MMA Liberec.

Možností, kam zajít, je samozřejmě mnohem více. Dalších téměř 70 míst po celé České republice vás čeká ve vyhledavači na našem webu www.activepass.cz, stačí si jen vybrat podle vašich preferencí a zájmů.