České děti patří mezi největší cvalíky v Evropě. Ze studie HSBC, kterou loni provedla Světová zdravotnická organizace, vyplynulo, že 80 procent českých dětí nemá dostatek pohybu. Téměř 30 procent jedenáctiletých chlapců má nadváhu nebo je obézních. Nad hranicí zdravé normy je váha každého šestého děvčete ve stejném věku. Kila navíc jsou často předzvěstí zdravotních problémů, které dětem hrozí. Jak z toho ven?

Jen ať si dá, však on z toho vyroste!

Spousta rodičů má pocit, že když dítěti nedopřejí sladkosti v míře, jakou si potomek přeje, tak mu ubližují. Opak je pravdou. Ubližují mu právě tehdy, pokud množství sušenek nebo polárkového dortu nikterak neomezují. Neexistuje žádný důvod, proč by dítě mělo být tlusté. Je to stejné jako u dospělých, ani kostře dítěte kila navíc neprospějí.

Co se v mládí naučíš…

Stravovací návyky z dětství si většinou zachováme i v dospělosti. Je tedy pravděpodobné, že pokud jste se jako malí naučili pít jenom sladké limonády a vypěstovali si “alergii” na obyčejnou vodu, nejspíš do sebe budete tyhle prázdné kalorie čepovat celý život. Oblíbeným argumentem obézních lidí je, že fortelnou figuru zdědili po rodičích. Ano, dědičnost může být jedním z faktorů, které mají na postavu vliv. Od rodičů se ale děti ale učí i stravovací styl. Pokud dětem jejich obézní maminka denně vyvařuje k obědu vepřovou se šesti a ke svačině smaží lívance v litru oleje, dává tím jeho gastronomickým preferencím jasný směr. Věděli jste, že polovina dětí, jejichž rodiče mají problémy s váhou, na tom bude v dospělosti stejně?

Pravidelným pohybem ku zdraví a vyrovnanosti

Diety jsou ošemetná věc a u dětí to platí dvojnásob. Jsou totiž ve vývinu a příliš striktní dieta, která neobsahuje potřebné živiny, jim může velmi ublížit. O dietách je proto vhodné se poradit s pediatrem. K pohybu však děti můžete vést sami! Počítačové hry nejsou špatný způsob zábavy, ale i zde platí zlaté pravidlo – všeho s mírou. Nezapomínejte proto děti občas vyhnat z gauče třeba na kolo nebo jeďte rovnou s nimi! Tělocvik jednou týdně ve škole dítěti rozhodně nestačí. Navíc je pravděpodobné, že pokud má nadváhu, stejně většinu hodiny prosedí na lavičce, protože ho ve „vybice“ trefili míčem mezi prvními.

Jak dětem pomoci?

Nejúčinnějším ze všech učení  je učení nápodobou. Těžko se můžeme na dítě zlobit, že se nemá ke sportu, když náš nejmilejší pohyb je natáhnutí se pro další chlebíček z mísy na stolku. Vyrazte s dětmi třeba do lanového centra nebo jump parku na trampolíny! To byste neřekli, jak je takové skákání na trampolíně zábavné a vyčerpávající. Navíc si posílíte hluboké břišní a zádové svaly. Možností je spousta, určitě se najde aktivita, která se bude líbit nejen vašim dětem, ale i vám! Nejlepší je, když děti sportovní program bude prostě bavit a to, že vlastně sportují, bude až na druhém místě. A jako bonus budete trávit víc času s dětmi, jak si slibujete a rozhýbete se i vy.