Prostředí, ve kterém pracujeme, ať už jde samostatné kanceláře, nebo open space, je tlukoucím srdcem každé firmy. Za stolem během pracovní doby strávíme i šest hodin za den. Takže pokud se na našem pracovišti necítíme dobře, zhoršuje se naše produktivita, zažíváme víc stresu a jsme častěji nemocní.

Jak si kancelář vyladit pro lepší pocit z práce a vůbec z celého dne, který v ní trávíme?

Světlo

Ti, co sedí u okna a nastavují tvář přirozenému světlu, mají vyhráno. Třeba proto, že se vydrží soustředit na úkol o 15 % delší dobu než jejich o světlo ochuzení kolegové. Mají také až o padesát procent větší šanci, že nezačnou klimbat. Oči mají možnost sem tam zabrouzdat pohledem ven a dopřát si tak přirozenou relaxaci. Pokud se aspoň občas nepotkáte se sluníčkem, budete spát o 45 minut méně než kolegové, na které svítí sluneční paprsky. Nemáte v kanceláři okna? Zaveďte pravidelné procházky na světlo během pracovní doby. Nebo si na stůl postavte lampu s denním světlem. Fototerapii zejména v zimních měsících využívají i psychiatři k léčbě sezonní deprese.

Ergonomie

Polohovatelná židle s opěrkami pro lokty, sfouknutý míč nebo polštářek jako podpora pro bedra a horní hrana monitoru ve výšce očí. To je základ, který vás může zachránit od bolestí zad z dlouhého sezení. Nepracujte skrčení u notebooku a pořiďte si externí monitor, myš a klávesnici zvlášť.

Pořádek

Věnujte deset minut ráno po příchodu do práce (nebo naopak při odchodu) úklidu. Srovnejte, protřiďte nebo se zbavte všeho, co by vás později rušilo v práci. Nejhorší jsou neuspořádané papíry po stole, pod kterými se drží prach. Začít můžete tím, že otrháte všechny staré lepicí papírky z monitoru. Pořiďte si dezinfekční ubrousky na myš a klávesnici, obzvlášť pokud řádí chřipky. O mnohých studiích, že klávesnice je špinavější než prkénko na záchodě, už snad slyšeli všichni.

Vůně

Levandule je dobrá na zklidnění, skořice přijde vhod na koncentraci, máta na lepší náladu, citrusové tóny povzbudí a dodají energii. Využít můžete éterické oleje, spreje nebo difuzéry. Vůně ale nevyhovují všem ve vašem okolí, stačí proto pár kapek na zápěstí nebo jedna sprška relaxačního přírodního jemného spreje nad hlavou.

Místo pro oběd

Jeden z nenápadných benefitů, které začínají firmy nabízet, jsou prostory vyhrazené pro nabrání sil, relax zóny, nebo na jídlo. Stačí slušně vybavená kuchyňka a stůl a pár židlí. Pokud takové místo u vás najdete, nejezte nad klávesnicí. Seznámíte se s kolegy a oči si odpočinou od monitoru.  

Klid na práci

Někdo snáší vyrušování lépe, někdo hůř. V ideální kanceláři by neměl chybět prostor, kde se dá nerušeně a v tichu pracovat. K nezaplacení je zašívárna s trochou soukromí, kde si můžete vyřídit telefonní hovory – jak pro ty, co někomu volají, tak pro ty, co musí hlasité telefonování poslouchat. Nemáte prostor na soustředění? Pořiďte si sluchátka, která umí tlumit hluky z okolí.

Barvy

Klasická bílá, šedá a béžová, neutrální barvy, kterých jsou moderní budovy plné, podporují podle nedávné studie Univerzity v Texasu pocity smutku a skleslost. Podle dalších výzkumů nemají barvy kolem nás vliv jen na náladu, ale také na produktivitu. Když dodáte svému pracovnímu prostředí trochu jemné zelené nebo uklidňující modré (dvě nejčastější barvy v přírodě), podpoříte radost a efektivitu. Zelená je vhodná i pro ty, kteří musí pracovat dlouhé hodiny. Pokud chcete někam přitáhnout pozornost, ohraničte prostor červenou. Žlutá zase dodá optimismus a energii.

Trocha přírody

Rostliny čistí vzduch a vytvářejí kyslík. Pokud sedíte celý den v klimatizaci a nelze ani otevřít okno, postavte si na stůl datlovník zakrslý, dracénu nebo fíkus.

Umění

Ozdobte si svoje místo uměleckým dílem, které vás inspiruje. Nebo alespoň fotkou vašich blízkých v rámečku, kreativnější jedinci si mohou vytvořit osobní nástěnku, moodboard. Na papíry, tužky propisky a další kancelářské potřeby si nakupte hezké designové přihrádky nebo pořadače. Nehledě na to, že taková kancelář je i pro návštěvy přátelská a vypadá víc profi, pokud to tedy s výzdobou nepřeženete.